تبلیغات
دانش جنگ افزار ها Armament knowledge
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

نویسنده: مهدی فدائی |
پنجشنبه 1391/04/8 |

گرچه حملات 11 سپتامبر لطمات و زیان‌های بی‌سابقه‌ای برجای گذاشت لیكن پدیده هواپیماربایی موضوع جدیدی نبود و تمهیدات لازم برای تكرار آن كاملا شناخته‌شده بود.

با وجود آن پس از این حملات نگرانی زیادی در مورد احتمال دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های هسته‌ای مطرح شد لیكن این تهدید را هم نمی‌توان جدید و نوظهور تلقی كرد چرا كه ایالات‌متحده برای بیش از نیم‌قرن با این تهدید زندگی كرده است.

موارد متعدد ارسال نامه‌های حاوی گرد سیاه‌زخم كه بلافاصله پس از حملات 11 سپتامبر به وقوع پیوست برخلاف نگرانی از تكرار آنچه در سه‌شنبه سیاه به وقوع پیوسته بود و برخلاف تهدیدات اتمی موضوع كاملا جدیدی بود و می‌توانست به مراتب وحشتناك‌تر باشد. نامه‌های حاوی هاگ‌های پرورش‌یافته در محیط آزمایشگاهی كه آدرس چند سناتور و تعدادی از دفاتر رسانه‌ای در كنگره ایالات‌متحده ارسال شده بود 5 تن را به كام مرگ كشانده و تعدادی را نیز برای همیشه دچار مصدومیت كرد.

تلفات ناشی از این حملات بیولوژیك كسر كوچكی از تعداد افرادی بود كه در روز 11 سپتامبر به واسطه حملات تروریستی القاعده جان باختند اما این حملات نشانگر شرایطی بود كه جنگ‌های بیولوژیك می‌تواند رقم بزند.

این در واقع شكل جدیدی از تهدیداتی است كه می‌تواند كشته‌های زیادی برجای گذاشته و موجبات شكل‌گیری بیماری‌های پایدار و غیرقابل درمانی شود كه بشر در برابر آنها تقریبا بی‌دفاع است.

واكنش بوش به این تهدید سر هم كردن عجولانه برنامه بیولوژیك محرمانه و وسیعی بود كه گمان می‌رود تاكنون 50 تا 60 میلیارد دلار هزینه در برداشته است. طی این مدت تعداد لابراتوارهای بیولوژیك كه تحت تدابیر امنیتی شدید در حال كار بر روی تولید آنتی‌بادی‌ برای عوامل بیماری‌زای منقرض‌شده هستند با رشدی چند صددرصدی به حدود هزار رسیده است.

این لابراتوارها در نقاط مختلفی قرار گرفته‌اند كه طیفی از مراكز دانشگاهی تا بیمارستان‌ها و موسسات تحقیقاتی را در برمی‌گیرد و برخی از آنها درست در مركز مناطق مسكونی پرجمعیت مشغول فعالیت هستند. این مراكز به ندرت تحت نظارت مراجع قانونی قرار دارند و همین مساله موجب شده خیلی‌ها از خود بپرسند آیا وجود این برنامه اصولا به ارتقای امنیت ایالات‌متحده كمكی كرده است؟

كم نیستند كسانی كه معتقدند اقدامات صورت گرفته در جهت مقابله با تهدیدات بیولوژیكی در واقع احتمال وقوع حملات بیولوژیكی را افزایش داده و مسیرها به سمت دستیابی به نوعی همكاری و اجماع بین‌المللی برای مقابله واقعی با این خطر را دشوارتر كرده است.

كسانی كه به نوعی با برنامه بیولوژیك محرمانه ارتش آمریكا آشنایی دارند، می‌پرسند این لابراتوارها در حال كار به روی چه هستند؟

برخی از آن روی تمهیدات ضدتروریستی برای مقابله با سلاح‌هایی كه ممكن است با میكروارگانیسم‌های بیماری‌زای خطرناك تولید شوند، كار می‌كنند. گروهی دیگرروی شناسایی دقیق‌تر ساختار سلول عناصر بیداری‌زا مرگ‌آور برای كشف راه‌های مقابله با آنها متمركز شده‌اند و در نهایت دسته‌ای دیگر مسوولیت بررسی راهكارهای استفاده از میكروب‌ها و سایر میكروارگانیسم‌ها به عنوان سلاح را به عهده گرفته‌اند.

امكان ارائه آمار دقیقی در مورد تعداد لابراتوارهای دخیل در این پروژه و فعالیت‌هایی كه در آنها انجام می‌شود، وجود ندارد چرا كه حتی كنگره آمریكا نیز به درستی در جریان این برنامه قرار نگرفته است.

برات استوپاك، نماینده دموكرات ایالت میشیگان هفته گذشته طی سخنانی خطاب به كمیته فرعی تحقیق و نظارت مجلس نمایندگان تصریح كرد اطلاعاتی كه كنگره خواستار دریافت آنها از پنتاگون شده، با گذشت 2 سال هنوز در اختیار قوه مقننه ایالات‌متحده قرار نگرفته است.

*هسته اصلی مشكل

مشكل دقیقا از همین جا شروع می‌شود. همانطور كه آمریكایی‌ها طی سال‌های اخیر دریافته‌اند خشم و عجله برای مقابله با بحران‌هایی كه بزرگ‌ترین قدرت معاصر با آنها مواجه می‌شود، می‌تواند تبعات فاجعه‌آمیزی به همراه آورد.

برنامه‌های مبارزه با تروریسم بیولوژیك آمریكا بر مبنای این پیش فرض شكل گرفته كه هر كس مهارت‌های بنیادین را در زمینه میكروبیولوژی داشته باشد قادر به تولید میكروب‌های مرگبار به عنوان سلاحی تروریستی خواهد بود در حالی كه در عالم واقعیت حتی متبحرترین دانشمندان این رشته در غیاب ابزارهای پیشرفته مورد نیاز قادر به انجام چنین كاری نیستند.

به عبارت ساده‌تر برنامه بزرگ و پرهزینه انجام تحقیقات بیولوژیك دولت فدرال آمریكا براساس فرضیه‌ای غلط شكل گرفته است.

هیچكس در آمریكا مدعی نیست تهدید بیولوژیك شبكه‌های تروریستی جدی نیست چرا كه جنگ‌های بیولوژیك آینده می‌تواند به غایت دلهره‌آور باشد اما دستیابی به امنیت واقعی در برابر چنین تهدیدی و سایر تهدیدات مشابه باید به هدفی مشترك برای همه كشورها تبدیل شده و در چارچوب همكاری‌های بین‌المللی دنبال شود.

فرار سه موش آزمایشگاهی مبتلا به طاعون در یكی از لابراتوارهای فوق امنیتی در حومه شهر نیوآرك ایالت نیوجرسی اگرچه به واسطه شرایط فوق امنیتی و كنترل شده این لابراتوار در عمل مشكلی به وجود نیاورد اما اگر این موش‌ها خود را به محیط بیرون می‌فرستادند، به‌ویژه به واسطه فقر حاكم بر منطقه ممكن بود فاجعه‌ای تمام‌عیار با تبعاتی غیرقابل كنترل و وحشت‌‌آور رخ دهد.

*سایه خطر

آنچه در حال حاضر بیش از تهدیدات بیولوژیكی تروریست‌ها امنیت آمریكا را تامین می‌كند، اشتباهات گاه و بیگاهی است كه در لابراتوارهای بیولوژیك این كشور به وقوع می‌پیوندد.

تروریسم بیولوژیك سابقه‌ای به‌مراتب طولانی‌تر از حملات سیاه‌زخمی سال 2002 میلادی دارد. درسال 1995 اعضای فرقه ژاپنی آئوم‌شیتریكیو اقدام به انتشار گاز مرگبار سارین در یكی از ایستگاه‌های مترو توكیو، پایتخت ژاپن كردند كه بر اثر آن 12 تن كشته شده و بیش از 50 نفر دچار مصدومیت‌های جدی شدند.

سال‌ها قبل از آن اعضای یك فرقه دیگر موسوم به راج، سالادهای عرضه شده در رستورانی در ایالت اورگون آمریكا را به باكتری خطرناك سالمونلا آلوده كردند كه در نتیجه آن 700 تن مصدوم شدند اما خوشبختانه همه آنها جان سالم به در بردند.

احتمال استفاده تروریست‌ها از میكروارگانیسم‌های خطرناك علیه مردم عادی دلمشغولی‌ بجایی است اما مشكل اینجاست كه پروژه مقابله با تروریسم بیولوژیك پنتاگون علاوه بر كشف و تولید آنتی‌بادی‌های مناسب برای میكروارگانیسم‌های مرگبار، تولید میكروارگانیسم‌های مرگ‌آور تركیبی را هم در بر می‌گیرد.

بدتر آن‌كه این برنامه نفوذناپذیر نیست. همانطور كه ریچارد ابرایت، از محققان انستیتو میكروبیولوژی واكسمن می‌گوید: «اگر القاعده به دنبال انجام حملات بیولوژیك باشد ساده‌ترین راه كسب دانش و مهارت‌های لازم در این زمینه با رسوخ افراد مرتبط با این گروه به برنامه مقابله با تروریسم بیولوژیك پنتاگون است.»
آخرین مطالب

» دانش جنگ افزار ها در شبکه های اجتماعی ( پنجشنبه 1395/04/10 )
» جنگنده پیشرفته سوخوی 30 روسی : ( پنجشنبه 1394/08/7 )
» عملکرد صدا خفه کن بر اسلحه : ( سه شنبه 1393/08/6 )
» موشک هدایت شونده ضدزرهFGM-148 Javelin ( دوشنبه 1393/08/5 )
» اسلحه ایرانی و ملی خیبر KH-2002 ( دوشنبه 1393/08/5 )
» نیروهای واکنش سریع هوابرد ارتش ایران (نوهد) : ( جمعه 1392/07/5 )
» موشک های کروز : ( شنبه 1392/06/16 )
» هلی كوپتر UH-72A Lakota : ( شنبه 1392/06/16 )
» هلیکوپتر نظامی چند منظوره شینوک : ( شنبه 1392/06/16 )
» شناور IPS-18 اژدر افکن نیروی دریایی سپاه : ( پنجشنبه 1392/06/14 )
» سامانه موشکی "پاتریوت" چیست و چگونه عمل‌ می‌کند؟ ( یکشنبه 1392/06/10 )
» مقایسه توان نظامی ترکیه و سوریه : ( جمعه 1392/06/8 )
» اسلحه زاویه زن : ( دوشنبه 1392/05/21 )
» بالگرد تهاجمی کبری : ( شنبه 1392/05/19 )
» هلیکوپتر تهاجمی آپاچی Apache Helicopter: ( شنبه 1392/05/19 )
» غول آسا ترین هواپیمای ترابری جهان - An-225 : ( شنبه 1392/05/19 )
» هواپیمای ترابری C-130 (هرکولس) : ( شنبه 1392/05/19 )
» مسلسل تامپسون : ( شنبه 1392/05/19 )
» كلاشینكف AK-47 : ( شنبه 1392/05/19 )
» بمب‌های ویرانگر هیروشیما و ناکازاکی را چه کسی ساخت ؟ ( شنبه 1392/05/19 )
» تانک مرکاوا : ( یکشنبه 1392/05/13 )
» آر پی جی 29 ( R.P.G 29 ) : ( یکشنبه 1392/05/13 )
» آر پی جی 7 ( R.P.G 7 ) : ( یکشنبه 1392/05/13 )
» نیروگاه های هسته ای چگونه کار میکنند؟ ( پنجشنبه 1391/12/17 )
» هارپ - پروژه سری سازمان C.I.A آمریکا : ( دوشنبه 1391/10/18 )
» مسلسل دستی یوزی : ( دوشنبه 1391/10/18 )
» نیروهای ویژه هوابرد ارتش انگلستان S.A.S : ( دوشنبه 1391/10/18 )
» نیروهای مخصوص ارتش امریکا : ( دوشنبه 1391/10/18 )
» استقرار سیستم دفاع موشکی ناتو در ترکیه : ( دوشنبه 1391/10/11 )
» آشنایی با تاریخچه و نحوه کارکرد نارنجک های دستی : ( پنجشنبه 1391/09/23 )

آرشیو
لینکدونی
صفحات